Comença la construcció de micro rases per al desplegament de fibra òptica

Dimecres, 20 de març de 2024 a les 00:00

En el marc de les accions que està fent la Secretaria de Telecomunicacions i Transformació Digital del Departament de Presidència de la Generalitat de Catalunya per promoure l’autosuficiència digital a través de la creació d’una infraestructura pròpia per avançar cap a una Catalunya autosuficient, amb independència, s’han iniciat les actuacions pertinents pel desplegament de la fibra òptica en el nostre poble a través de micro rases.

De la mà de les àrees de Territori i de Polítiques Digitals i Innovació de l’Ajuntament, un cop aprovada setmanes enrere una modificació de l’ordenança de rases, aquest mes de març ha començat la seva instal·lació, amb la condició que un dels sis tubs que es despleguen estiguin destinats a la interconnexió d’equipaments municipals, fet que propiciarà una rebaixa de la factura de connectivitat, millorar l’ample de banda i la monitorització dels equipaments.

El dia d’avui, les actuacions autoritzades pel desplegament de fibra òptica mitjançant micro rasa en el nostre poble, són a:

  • Pinar i Portús
  • Centre

 

Darrera actualització: 21.03.2024 | 09:00